Gardāko rudens ābolu šķirnes

Teksts: Inese Drudze, Pūres Dārzkopības pētījumu centra pētniece

Rudenī dārzos ābolu netrūkst. Lielākā daļa šķirņu sāk ienākties septembrī, oktobrī. Arī starp tām atrodami āboli, kas atšķiras no citiem ar sevišķu garšu vai aromātu.

Daļu ābolu var pāris mēnešus glabāt vēsā pagrabā, bet tad gan augļiem kokā nedrīkst ļaut ienākties - tie jānoplūc mazliet negatavi. Ja piemērota pagraba nav, visām šīm šķirnēm var ļaut nogatavoties kokā.

ĀboliVissaldākie āboli
Saldummīļiem patiks ‘Tiina' un ‘Kovaļenkovskoje'. Abas šķirnes ir ziemcietīgas un ļoti ražīgas, spēj augt visās dārza vietās. Augļi ir īpaši saldi, bez jebkādām skābuma pazīmēm. Visgardākie tie ir, tikko plūkti no koka. Ābolus var saglabāt aptuveni līdz janvārim, tomēr to darīt nav vērts, jo pagrabā tie pamazām zaudē sulīgumu un kraukšķīgumu.
Līdzīgs saldums, bet ar bumbierāboliem raksturīgo aromātu ir šķirnei ‘Zemgales saldā'. Kokiem ir ļoti ērts, viegli veidojams vainags. Šķirnei ir tendence ražot pārbagāti, raža jānormē vai arī jāsamierinās, ka koks sāks ražot periodiski.

Saldskāba garša
Ir šķirnes, kuru āboli lielākoties garšo saldi, bet vienlaikus ir jūtams arī vājš skābumiņš. Viena no aromātiskākajām ir ‘Merrigold'. Tā izceļas ar ļoti spēcīgu banānu aromātu. Augļiem miza ir izturīga pret vīšanu, jo klāta ar dabisku vaska kārtiņu. Koki ir ziemcietīgi jebkurā dārza vietā, audzēšanā pieticīgi un ražīgi.
‘Vidzemes Zelta Renete' arī ir salda ar vāju skābumiņu un banāniem līdzīgu aromātu, bet ar stingrāku mīkstumu. Auglīši gan nelieli, toties raža vienmēr ļoti laba. Labāk stādīt uz augumu samazinošiem potcelmiem. Augs jebkurā dārza vietā.
Arī ‘Sügisdessert' pēc garšas lieliski atbilst savam nosaukumam. Ienākušies augļi, šķiet, paši kūst mutē. Aromāts ir āboliem raksturīgais, bet garšo atspirdzinoši saldi. Šķirnei laba ziemcietība, bet diemžēl tā nav izturīga pret augļu biršanu rudeņos.
Tikpat kūstoša, ļoti harmoniska garša ir jaunajai igauņu šķirnei ‘Koonik'.
Līdzīga garša ir arī ‘Zaiļijskoje'. Augļi gan diezgan šķībi un noteikti neizskatās diez ko pievilcīgi, toties garša vienmēr ir teicama. Koki ziemcietīgi, bet liela auguma. Labāk stādīt uz augumu ierobežojošiem potcelmiem. Šai šķirnei augļus var arī glabāt līdz janvārim, februārim.
Arī ‘Reņet Kazahstanskij' garšā jūtams kaut kas no banāna, un āboliem ir ļoti spēcīga smarža. Pietiek ar pāris augļiem, lai smaržotu visa istaba. Koki ir vidēji ziemcietīgi, sliktās dārza vietās labāk audzēt iepotētu kādas ziemcietīgākas šķirnes vainagā.
‘Uslada' ir vēl viena pieticīga un ļoti augstražīga šķirne ar lieliem, sulīgiem un saldiem augļiem. Neizturīga pret augļu biršanu rudeņos.
Vietās, kur ir problēmas ar ābeļu kraupi un vēzi, var stādīt šķirni ‘Pervinka'. Augļi tai mēdz būt ļoti lieli - jauniem kokiem pat līdz puskilogramam. Neizturīgi pret biršanu stiprākā vējā rudeņos. Koki spēcīga auguma, ļoti ziemcietīgi. Labāk stādīt uz punduru potcelmiem. Mīkstums kraukšķīgs, ar salduma pārsvaru.

Pārbaudītas vērtības un jaunas šķirnes
Nozīmi nav zaudējušas arī mūsu komercdārzos bieži stādītās šķirnes ‘Auksis' un ‘Orļik'. Atkarībā no novākšanas laika tās var būt gan rudens, gan arī agras ziemas šķirnes. ‘Auksis' ir vērtīgs ar savu vienmēr stabili labo augļu garšu. ‘Orļik' saulainās vasarās var garšot izcili, bet lietainās ir gadījies, ka tomēr pietrūkst salduma. Šai šķirnei augļi rudeņos ātri nogatavojas un ātri birst, tos grūti paspēt laikā novākt. Tagad tai ir atradies garšas ziņā līdzīgs aizstājējs - šķirne ‘Eva'. Koki ir dabiski vidēja auguma, ražīgi, augļi nebirst, var glabāties līdz janvārim, februārim.
Arī sen pazīstamajam ‘Rudens Svītrainajam' ir atradies aromāta un garšas ziņā līdzīgs, bet pāris mēnešus ilgāk glabājams līdzinieks - šķirne ‘Teremok'. Augļi ir tikpat svītraini, bet košāki un skaistākas formas. Kokiem mazāks augums un viegli veidojams vainags. Ražība un ziemcietība ļoti laba.
Populārā, bet pret kraupi ļoti neizturīgā ‘Lobo' vietā var iestādīt jauno šķirni ‘Laima'. Augļos labi jūtams ‘Lobo ‘ īpatnējais aromāts, bet āboli ir krietni lielāki un vienmēr skaisti sarkani.

Aromātiski un skābi
Ja patīk aromātiski āboli ar spēcīgāku skābumu, ir vērts iestādīt ‘Beržininku Ananasas'. Pēc ananasiem gan tā negaršo, tomēr ir jūtams nedaudz līdzīgs aromāts. Arī ‘Podmoskovnoje' augļi ir ar īpatnēju, ļoti atspirdzinošu skābumiņu un šķirnei ‘Beforest' līdzīgu aromātu. Kokā tie izskatās neglīti, tā ir viena no zagļu izturīgajām šķirnēm. Toties garša - vienmēr teicama.

Krāsains mīkstums
Ja kādam patīk, lai augļi būtu krāsaini ne tikai no ārpuses, bet arī iekšpusē, interesanta būs šķirne ‘William's Pride'. Augļi ir ļoti koši sarkani ar rozā dzīslām mīkstumā. Garša saldskāba. Koki ir arī dekoratīvi - ar ļoti skaistu nokarenu zarojumu.

 

 

Kā sauc tos saldos, bez skābuma, zaļos ābolus.

vai ir citron aboli

Pievienot jaunu komentāru

Šī lauka saturs tiks saglabāts privāts un nebūs pieejams publiski.